АУТОБИОГРАФИЈА
Поглед у књигу
АУТОБИОГРАФИЈА
прво издање, 2010
11,5 х 19,5 цм
172 стр
броширан повез
ћирилица
ISBN: 978-86-519-0692-6
978-86-519-0692-6
Пуна цена:
517,00 ДИН

Цена на сајту:
155,10 ДИН + (трошкови доставе)


Књигу тренутно не можете наручити од нас.

У књизи Аутобиографија, Мирјана Д. Стефановић се, наоружана изузетним аналитичким даром и респектабилном упућеношћу у материју, хвата у коштац са компликованим проблемом.

Шта је заправо аутобиографија и да ли је она уопште могућа? Има ли основа да се дела која се самодефинишу као аутобиографије прихвате као таква? И – са друге стране – да ли постоји иједно књижевно дело које, у доброј мери, није и аутобиографско? У којој мери писање аутобиографије подразумева оно што се под тим термином традиционално подразумева, а у којој мери представља креативан језички чин стварањa фиктивног, у односу на идентитет аутора? Коначно, да ли савремена свест о релативности идентитета чини фиктивни, у језику формиран идентитет – јединим могућим?

Успостављајући оправдане и вишеструке паралелe између општег и појединачног, Стефановићева овим питањима придружује бројна питања из досадашње аутобиографске праксе, указујући на човекову потребу да пише о себи и свом животу која не јењава – било да је у питању покушај озбиљног свођења рачуна са самим собом, било да је у питању покушај обмањивања самог себе, савременика и будућих поколења – указујући на границе између свесне и несвесне самообмане које се тешко могу утврдити.

Представљена књига
АУТОБИОГРАФИЈА

04. Март 2011.

У Клубу – књижари – галерији Гласник је у четвртак, 3. марта, представљена књига Аутобиографија Мирјане Д. Стефановић.

О делу су, поред ауторке, говорили проф. др Гојко Тешић и Гордана Милосављевић Стојановић.

Гојко Тешић је констатовао да дело отвара неколико изузетно важних питања, као што је – да ли постоји и једно књижевно дело које у доброј мери није аутобиографско?
„С друге стране, да ли је аутобиографија уопште могућа као таква? У којој мери овај гранични жанр одговара традиционалним очекивањима, а колико је у ствари, креативан, језички чин стварања фиктивног?“

Ауторка је нагласила да је њена књига покушај другачије дефиниције аутобиографије, овај пут не као граничног жанра, комбинације фактографског и фиктивног.

„Проблематизујући уобичајену дефиницију аутос (субјект) – биос (живот) – графеин (пишем) и читајући бројне речнике књижевних термина, видимо да то не значи ништа, односно, реферише на превише појмова: песму у првом лицу, уводни део књиге, записе на стећцима и тако даље“, казала је она. „Покушала сам да сазнам, шта то значи аутопрезентовање субјекта“, образложила је ауторка.

Како је потом истакла, свако поглавље дела завршава се постављењем проблема на које у наредном одговара и на тај начин прави „трилер“.

„Тек од XVIII века можемо да говоримо о аутобиографији, док пре тога, имамо евентуално средњовековни разговор са Богом, али то не можемо сматрати аутобиографијом“, оценила је она. „Тек Фројдова психологија уводи појам индивидуе, а француски теоретичари пишу о ’смрти аутора’ односно, потпуном нестајању у сопственом писању: хомо поетикус“, закључила је ауторка.

Мирјана Д. Стефановић књигом Аутобиографија указује на човекову потребу да пише о себи и свом животу, било да је његова тежња да се најзад суочи са собом или да самог себе (а и друге) обмане. Повлачећи паралеле између општег и појединачног, она јасно разграничава свесну и несвесну самообману.